Člověk, který je vystaven tlaku mnoha povinností, a je systematicky pracovně přetěžován, anebo musí čelit dalším formám chronického stresu, jede na maximální výkon. Jak dlouho to ale jeho tělo vydrží, je otázka. V první řadě přetěžuje nadledvinky, které produkují stresové hormony, a organismus je v neustálém napětí, takže o nějaké vnitřní pohodě nemůže být řeč. Ta se dostavuje jen občas, přitom by to mělo být přesně naopak.
A co když se takový člověk rozhodne věnovat svůj draze uspořený čas sexu? Sami si zřejmě domyslíte, jak asi kvalitní sex to bude, a co z toho bude mít jeho partnerka. Kromě různých křečí (i v důsledku vyčerpání hořčíku z organismu), psychických výlev a pochmurných či agresivních nálad se také může dostavit problém s erekcí, předčasná ejakulace a nakonec i nedostatečné libido.
Namísto vášně, vzrušení, radosti z blízkosti milovaného partnera může přijít zklamání, deziluze a frustrace. Na vině může být i snížená hladina testosteronu, která klesá právě působením stresu. Jakmile máte totiž v krvi více adrenalinu a kortizolu, nejste nastaveni na milování, ale na onu typickou stresovou reakci „bojuj nebo utíkej“. V tu chvíli se také zbrzdí trávení, což vám může způsobit další závažné zdravotní problémy.
Co s tím?
Především se snažte změnit životní styl a snížit množství stresových faktorů na minimum. Víme, že to není tak snadné, a proto vám připomínáme, že byste měli využít i přírodních pomocníků v podobě tzv. adaptogenů. Jsou to bylinky, s nimiž docílíte opětovné hormonální rovnováhy bez vedlejších efektů, které bývají u syntetických preparátů.
K nejznámějším a nejvyužívanějším adaptogenům patří Kotvičník zemní, Rozchodnice růžová, Ashwagandha, Ženšen korejský, bylina Maca peruánská nebo Eleuterokok. Tyto rostliny se užívají v doporučených dávkách, které by se neměly překračovat, ale jde o velmi bezpečné přírodní zdroje, které využívají lidé již tisíce let.