V Americe je tento den považován za něco jako začátek vánoční nákupní sezóny. V tento den obchodníci otevřou časně, často ještě za tmy, a nabízejí mnoho zboží s masivními slevami. A nemluvíme tu o dvacetiprocentní slevě na trička, ale spíše o padesátiprocentní slevě na televizi, oblečení za pakatel a tak. Není tedy divu, že Black Friday je tradičně provázen čímsi jako masovou hysterií, s lidmi kempujícími ve stanech před zavřenými obchody, rvoucími si zboží z rukou, ztrácejícími svoje děti nebo, což se údajně stalo loni, volajícími policii na ty, o nichž jsou přesvědčeni, že předbíhají ve frontě. Celá situace došla tak daleko, že ačkoli tento den není, prozatím, oficiálním svátkem, mnoho škol a pracovišť zůstává zavřených.
Kde se tato tradice vzala, není úplně jisté, ale vysledovat se dá už do šedesátých let dvacátého století. Tehdy byl tento pojem použit v americké Filadelfii, a policie s jeho pomocí upozorňovala na zvýšené riziko nehod v důsledku vyššího výskytu chodců a osobních vozidel. Kde se tento pojem vlastně vzal? Historicky, Černý pátek je termín používaný pro krach na burze, hlavně v souvislosti s počátkem finanční krize v 20. letech dvacátého století, ale obchodníci mají ještě jinou teorii. Většina obchodů je většinu roku ve ztrátě, tedy v červených číslech, a zisk generují jen v období vánoční nákupní horečky. Black Friday, počátek vánočních nákupů, tak označuje první den, kdy se prodejny přehoupnou z „červených“ do „černých“, tedy ziskových, čísel.
V USA asi nenajdete den, který by byl předmětem větších kontroverzí. Každý rok více a více lidí upozorňuje na porušování zaměstnaneckých práv, zejména v souvislosti dlouhou otevírací dobou, a na násilnosti a chaos, které těchto dvacet čtyři hodin provázejí. Mnoho lidí tak tento den naopak záměrně nekupuje vůbec nic, jako výraz bojkotu. Ostatním to ale, zdá se, nijak nevadí, a slev vesele využívají dál.